Wal-Mart and Ice Cream

Oh…..my…. goodness!!  Have you seen the Wal-Mart commercial about saving money and eating ice cream at home????  For $3 a family can have ice cream sundaes at home and save hundreds of dollars by not going out for ice cream.   Once again, I agree that eating ice cream out is more expensive than eating at home.

Occasionally, we go out for ice cream.  We will go to McDonald’s and have a $1 sundae.  But this is a rare occasion.  But we do enjoy our own homemade Frosties!!   And it is sooooo cheap to make…. Take a look!!

Homemade Frosties

2 cups milk

ice

4 Tbsp Nesquick

1 Tbsp Peanut Butter

Blend in blender until smooth….

Simple enough right???  Let’s see how much this costs:

2 cups milk= $.34

4 Tbsp Nesquick powder= $.18

Ice= Free

1 Tbsp Peanut Butter= $.004

Grand Total:  $.52 for 4 servings!!  Now if you add a little vanilla your cost might go up $.005….But it is definitely your decision whether or not you want to drive up your cost!!

Enjoy!!!

Leave a Reply